10 põnevat fakti Keri saare kohta

Keri saar asub Pranglist vaid 6 km kaugusel ning seetõttu käivad meie matkajuhid seal ikka seiklemas. Korraldame reise Keri saarele nii suurematele gruppidele kui väiksemale seltskonnale privaattuure kaatriga. 2020 suvel külastame seda Eesti saart ka grupiga, millega saab igaüks liituda! Mida seal näha saab ja mida põnevat tasub Keri saare kohta teada?

1. Keri saar on imepisike

Keri saarel on sõltuvalt meretasemest pikkust ligi 400 meetrit ning laiust 80 meetrit, mis teeb selle suuruseks umbkaudu 3 hektarit. Näiteks Roald Johannson sörkis saarele mööda rannajoont üle kivide navigeerides ringi peale veidi alla 8 minutiga.

2. Aastal 2002 lahkus saarelt viimane püsiasukas, majakavaht. Nüüd käivad seal vabatahtlikud majakavahid

Enne seda aastat olid saare püsielanikeks majakavahtide perekonnaliikmed, mis tähendab, et peale nende lahkumist 2002. aastal on saar teoreetiliselt asustamata. Peale seda hakkas saarel tegutsema MTÜ Keri Selts, mis hoiab Keri hoonetel silma peal ning organiseerib majakavahtide elu. Nimelt on igaühel võimalik suvisel perioodil saarele vabatahtlikuks majakavahiks minna. Enamasti kestab aeg majakavahina umbes ühe nädala, misjärel tuuakse saarele juba uus vaht. Majakavahiks tahavad saada paljud, mis teeb järjekorra väga pikaks ning võib juhtuda, et mõnikord peab ootama isegi aasta või kauemgi, et vahiks pääseda.

3. Saarel ei kasva looduslikult mitte ühtegi puud

Keri saarel kasvavad taimeliigid on kokku loetud ja kirja pandud 2020. aasta seisuga Tartu Ülikooli eElurikkuse portaali. Selle andmetel kasvab Keril 129 eri liiki taimi, mille seas pole ühtki puud. Seal hetkel sirguvad puud on saarele toodud ja istutatud majakavahtide poolt. Keril pesitseb lisaks rohkelt merelinde ja tihti on saare ümbruses näha hülgeid.

4. Keril asub Eesti põhjapoolseim saun

Keril asuv saun on tõesti Eesti põhjapoolseim saun, kuhu tuulise ja külma ning miks mitte ka suvise palava ilma korral minna saab. Iga soovija, kes saart külastab, saab lasta majakavahil sauna soojaks teha. Kuna saa