Hülgevaatlus Eestis – 5 põhjust, miks minna hülgeid vaatlema

Hülgevaatlus Eestis – on see võimalik? Muidugi on! Käime igal aastal juulist septembrini hülgeid vaatlemas. Võtame kaasa binoklid, klassikalise muusika ja asumegi Kaberneemest teele. Küsid, et miks klassikaline muusika? Sest neile meeldib see, päriselt! Aga miks minna hülgevaatlusele ja mida põnevat tasub veel nende armsate loomade kohta teada?

1. Hülged on haruldus, teeme nendega tutvust

Eestis on võimalik kohata kahte-kolme liiki hülgeid, viiger- ja hallhülgeid, vahel harva ka randaleid. Ajalooliselt on Läänemeres elavate hallhüljeste arv olnud kõrgem kui praegu, 20. sajandi algul oli neid ligi 80 000 – 100 000 isendit. Hüljestele peeti kõvasti jahti ning kahjuks vähenes nende arvukus drastiliselt, kui 1970ndateks oli neid alles vaid 4000. Tänaseks on hülged ning nende püsielupaigad Eestis kaitse all. Arvukus on kasvanud ning hallhülgeid ei peeta enam hävimisohus olevaks liigiks.

Kliimamuutustest tulenevalt on keeruline viigerhüljestel, kes poegivad  lume- või jääkoopasse. Soojad talved aruvukuse suurenemisele kaasa ei aita. Suurim Läänemere viigerhüljeste populatsioon elab Põhjalahe põhjaosas, kus on ligi 4000 isendit, Soome lahes on neid vaid mõnisada.