fbpx
Prangli sadamakuur 2020-01-09T16:50:23+00:00

Prangli sadamakuur “Noor Kaardivägi”

Sadamakuuri saamislugu

Vahva hoone “Noor Kaardivägi” Kelnase sadamas, mis rajati vanasse kalatööstustsehhi, sai valmis 2014. aasta kevadel. Natuke rahvapärimust, natuke kolhoosiaega, südamesse suvesoojust, maitseks kala ja palju vahvaid elamusi pakuti sündmusepesas “Noor Kaardivägi” kuni 2019 aastani. Kunagist kalatööstuse hiilgeaega kajastas Rannarahva Muuseumiga koostöös valminud fotonäitus, hoogsaid üritusi ning teatrit jätkus kogu suveks. Meenutus sadamakuuris toimunud üritustest läbi aegade. Meenutus: Suveteatri ellukutsumiseks loodi mitmeid orginaallavastusi. Rõõmuga tehti rannarahva kultuuri propageerivaid üritusi nagu näiteks kalaroogade võistlus, eistuki võistlused, filmipäevad. Spordi poole pealt korraldati nii Prangli jooksu kui Prangli regatti. Esinesid mitmed Eesti tuntud artistid.

Sadamakuuri saatus aastal 2020

Kuni 2019 asus sadamakuuris ka turismiinfopunkt. Sadamas turismiinfot praegu ei ole. Viimsi vallavalitsus on otsustanud hoone, kus turismiinfo asub, peagi lammutada ja praeguste otsuste kohaselt me ei saa kahjuks Teile enam maailma kõige originaalsemast turismiinfoluugist infot järgmisel suvel pakkuda. Samuti puudub meil praeguste plaanide järgi koht, kus kultuuriüritusi pakkuda.

Info sadamakuuri lammutamise kohta põhineb:

15.10.2019 otsustas Viimsi vallavalitsus, hoone omanik sadamakuuri lammutada, kuna see ei vasta ehitusseadustiku nõuetele, seda ei ole mõistlik renoveerida ning see ei ole eluliselt oluline. Uued vettpidavad plaanid sadamakülaliste võõrustamise kohta või uue hoone kerkimise kohta puuduvad.

Poolehoidu sadamakuuri lammutusotsuse ümbermuutmiseks on võimalik avaldada siin.

Info huvisadama kohta: Sadama huvialustele kehtib endiselt navigatsiooni perioodil sadamamaks 20 eurot, mis võimaldab kaikohta ja võimalust selle eest tasuda. Muid valla poolt toetavaid teenuseid praegu Kelnases ei ole.

Aga ikkagi, tulge suvel Pranglile, mis on maailma kõige vahvam saar ja kus elavad väga vahvad inimesed ja meie seisukoht on, et meie külalised on meile olulised. Kui vaja, info saadame Teile päikse, tuule ja merelainega! Kui soovite, siis ka e-maili teel!  Elu on ilus!

Lühifilm Kelnase sadamast Prangli saarel 2017

Tagasiside

PRIA toetab Prangli sadamakuuri remonti, Viimsi vallavalitsus otsustas aga selle lammutada
Prangli saarel Kelnase sadamas asub kunagine kalasoolamistsehhi hoone, mis nüüd kannab suveürituste ja pidude toimumiskohana nime sadamakuur „Noor Kaardivägi“. 2014. aastal kohalike elanike talgutel korrastatud sadamakuuris on MTÜ Prangliranna poolt korraldatud nii kaluritepäevade üritusi, teatrietendusi kui erapidusid. 21. oktoobril 2019 saabunud e-kirjas ütleb vallavalitsus, et nad on otsustanud sadamakuuri lammutada. MTÜ Prangliranna on vaidlustamas Viimsi vallavalitsuse seisukohta sadamakuuri kasutamise lepingu küsimuses. Oma hääle lammutamise vastu saad anda SIIN. Loe artiklit edasi Viimsi Uudistest.
Viimsi Uudised, 11.2019

Viimsi vallavalitsus tahab lammutada Ivo Linna lemmiku sadamakuuri Pranglil
Väikesel Prangli saarel vallalt tasuta ja tähtajatult rendile saadud sadamakuuris on juba mitu aastat tegutsenud eraalgatuslik liikumine, mis on toonud sadamasse palju kultuuri ja sporti. Nüüd soovib aga Viimsi vald kuuri lammutada, et kaugemas tulevikus sinna uus sadamahoone rajada, vahendab TV3 saade “Sotid selgeks”. Sellele on vastu nii preaguse sadamakuuri eestvedajad kui näiteks Prangli populaarseim ja armastatuim muusik Ivo Linna. Loe lähemalt Õhtulehe veebist.
Õhtuleht, 11.2019

Üksainus sadamakuuri temaatika kajastus vallalehes Viimsi Teataja
Sadamakuuriga toimuvat mainitakse vallalehes Viimsi Teataja vaid artiklis teemal “Prangli rahvamaja sai uue juhataja“. Viimsi Teataja nimetab ajaloolist sadamahoonet vaid “tööriistakuuriks”, mida aga endise Kirovi kalurikolhoosi Prangli osakonna hoone Kelnase sadamas kindlasti ei ole.
11.2019

Kas tõesti lammutatakse Pranglis kultuurikuur?
Prangli saarel Kelnase sadamas asuva kuuri lammutamisotsus on vallavalitsuses tehtud. Kultuurisündmusi korraldava MTÜ Prangliranna esindaja hinnangul on otsus langetatud kiirustades ning suuremaid põhjendusi toomata. Loe lähemalt Harju Elust.
A. Viivik, 11.2019

Kemplus Prangli sadamakuuri pärast
Viimsi vald otsustas maha lammutada Prangli saare sadamakuuri, mis on kohalike ürituste legendaarne toimumispaik. Saare rahvas on tuliselt selle otsuse vastu ega mõista, kuidas vald niisuguse otsuseni jõudis, samal ajal kui riik pani kuuri remontimiseks õla alla. Loe lähemalt Postimehest.
Postimees, 11.2019

Prangli saar
Mina ja meie vabariiklik käimissari “Tule käima!” toetame, et saare elanikud saavad säilitada selle kuuri, mis saarele kuulub. Renoveerida ja hooldada, see on Teie soov ja kodusaar peab õitsema aasta läbi! Head tulevikku.
Rein, 11.2019

TV3 telesaade “Sotid Selgeks”
Marek Lindmaa käis Prangli saare sadamakuuri lammutamisotsuse tagamaid ning hetkeolukorda uurimas. Saade on järelvaadatav SIIT.
Sotid Selgeks, 11.2019

Prangli saare sadamakuur
Prangli sadamakuur on ajaloolise väärtusega ehitis. Sadamakuur on osa Prangli saarest ning selle arhitektuurist. Ärgem laskem seda ehitist lammutada, sest sellega kustutatakse ka osa Prangli saarest. Prangli sadamakuur mängib suurt rolli saare turisminduses. Seal korraldatakse suvel üritusi ja tänu Annika Prangli ettevõtmistele tuleb saarele rahvast rohkem ning see hoiab saart vee peal.
Hendrik, 11.2019

Prangli saare visiitkaart
Kultuurikuur on Prangli saare visiitkaart. Kui soovitakse midagi head teha, tuleb aidata kaasa kuuri renoveerimisel.
Leino, 11.2019

Sadamakuuri säilitamise poolt!
Olen Prangli sadamakuuri säilitamise ja renoveerimise poolt. Seal toimub ju nii palju vahvat, huvitavat ja kasulikku.
Lemmi, 11.2019